Centrum pro pokročilý
návrh a výzkum
čipových technologií

INOVACE V OBLASTI POLOVODIČŮ

Centrum pro pokročilý návrh a výzkum čipových technologií (ACDRC) má za cíl podporovat inovace a spolupráci v oblasti polovodičového výzkumu a vzdělávání mezi Tchaj-wanem a Českou republikou.

Bez popisku

Centrum pro pokročilý návrh a výzkum čipových technologií (ACDRC) je zřízeno v rámci Plánu spolupráce na posílení odolnosti a kapacit dodavatelského řetězce mezi Tchaj-wanem a Českou republikou pro období 2022–2026. Centrum se věnuje rozvoji talentů v oblasti návrhu integrovaných obvodů napříč různými obory a podpoře rozvoje ekosystému polovodičového průmyslu v České republice.

Na projektu spolupracují tchajwanské a české organizace, konkrétně NARLabs a CyberSecurityHubcz, který slouží jako hlavní výkonná jednotka. Doplněn je konsorciem zahrnujícím České vysoké učení technické v Praze, Masarykovu univerzitu a Vysoké učení technické v Brně.

 

 

DETAILY PROJEKTU

Projekt má dva hlavní pilíře – vzdělávání
a výzkum – a zároveň posiluje vazby mezi tchajwanským polovodičovým průmyslem a Českou republikou.

Bez popisku

Strategický význam projektu je obrovský, protože polovodičová technologie je hnací silou technologického průmyslu a klíčovým faktorem globální průmyslové transformace.

Vzdělávací pilíř

Vzdělávací pilíř
Příprava
budoucích odborníků

Tento pilíř zajistí pokročilé vzdělávání v oblasti polovodičových technologií a návrhu čipů. Bude navazovat na základy získané v rámci magisterského a doktorského studia na českých vysokých školách. Konkrétně bude zahrnovat následující aktivity:

Vzdělávací aktivity

Zapojení expertů

Spolupráce s českými a tchajwanskými akademickými pracovníky spolu s odborníky z průmyslu ze společností jako Codasip, OnSemi a ST Microelectronics bude probíhat prostřednictvím intenzivních týdenních letních nebo zimních škol v České republice, které jsou určeny studentům magisterského a doktorského studia a pracovníkům z průmyslu.

Pokročilé kurzy

Nabídka specializovaných kurzů a zimních/letních škol pro pokročilé návrháře integrovaných obvodů, včetně školení o specifických konstrukčních sadách, s hybridními přednáškami vedenými odborníky z Tchaj-wanu a České republiky.

Program stáží

Ve spolupráci s průmyslovými partnery v České republice bude vytvořen program stáží, který usnadní integraci mladých talentů do polovodičového průmyslu.

Vzdělávací akce

Pořádání speciálních vzdělávacích akcí zaměřených na rizika dodavatelského řetězce polovodičů, včetně online přednášek a seminářů na místě, koordinovaných s SCRC.

Oslovení středoškoláků

Propagace přednášek na středních školách s cílem podpořit zájem studentů o studium elektroniky na českých vysokých školách.

Výzkumný pilíř

Výzkumný pilíř
Rozvoj
odborných znalostí

V rámci tohoto pilíře se bude rozvíjet výzkum v oblasti polovodičových technologií a návrhu integrovaných obvodů. Jeho cílem je využít stávající znalosti a zkušenosti v této oblasti a podpořit inovace a spolupráci mezi akademickou obcí a průmyslem.

1. Hlavní výzkumná témata

- bezpečnost čipů
- backendový nástroj pro elektrickou automatizaci návrhu integrovaných obvodů
- umělá inteligence na čipech
- bio-čipy
- zařízení pro kontrolu kvality a testování SiC technologie (nebo laserové aplikace) 

2. Aplikační domény

- výroba polovodičů v Česku, konkrétně SiC aplikace

- automobilový průmysl: digitální a analogové čipy

- obnovitelné zdroje a energetika: výkonová elektronika

- elektronický průmysl: pokročilá správa napájení pro přenosná zařízení a konstrukce s nízkou spotřebou pro aplikace napájené z baterií

- biomedicínské aplikace: nové senzory a metody zpracování signálu pro zdravotnictví, fitness a stárnoucí populaci (včetně návrhu čipů pro zpracování signálu, digitálního návrhu, FPGA a AD/DA převodníků)

- telekomunikační průmysl: návrh radiofrekvenčních čipů

- aplikace v kosmickém sektoru

- průmysl nástrojů pro návrh čipů: automatizace návrhu RISC-V a backendového návrhu integrovaných obvodů na základě strojového učení

3. Aktuální výzkumné projekty

- společný výzkumný projekt vestavěného procesoru s umělou inteligencí pro automobilové aplikace (funkční bezpečnost a informační bezpečnost) s Light Momentum Technology Corp. a ČVUT (laboratoř prof. Hany Kubátové)

- společný výzkumný projekt na vývoj a propagaci hardwarových bezpečnostních technologií s Jmem Technology Co., Ltd., National Taiwan University, National Yang Ming Chiao Tung University a Vysokým učením technickým v Brně

- společný výzkumný projekt vývoje a implementace technologie selektivního laserového broušení (SLG) a modifikace pro zpracování křemíkových karbidových (SiC) destiček s firmou DEUVtek Co., Ltd. (Tchaj-wan), National Central University (Tchaj-wan) a Masarykovou univerzitou

- společný výzkumný projekt na vývoj nástrojů EDA pro návrhy smíšených signálů, zvýšení efektivity a spolehlivosti se společnostmi MicroIP Inc. (Tchaj-wan), National Tsing Hua University, National Central University, National Taiwan University of Science and Technology, VUT a ČVUT

Aktuálně

KONTAKTUJTE NÁS

Komunikace
a spolupráce

Potřebujete více informací nebo chcete prodiskutovat spolupráci s ACDRC? Ozvěte se nám.

E-mail:
acdrc@cshub.cz

Youtube:
ACDRC Education and Research Center

Telefon:
+420 549 496 314

Kontaktní formulář:

Načítám...

Bez popisku

Odborná organizace pro kyberbezpečnost založená třemi univerzitami. Vytváříme inovační ekosystém, který ovlivňuje budoucnost prostřednictvím výzkumu, služeb a infrastruktury za účelem posílení bezpečnosti a odolnosti.​


CyberSecurity Hub, z. ú.


Šumavská 416/15
602 00 Brno
Česká republika

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info