O projektu

Projekt CZQCI slouží k vybudování testovací verze národní páteřní kvantové komunikační infrastruktury, která bude sloužit pro ověření relevantních technologií a jejich integrace do stávající telekomunikačních sítí, a dále pro šíření znalostí potřebných pro její využití v oblasti bezpečné komunikace. Projekt je realizován v kontextu přípravy na vybudování evropské infrastruktury pro kvantově zabezpečenou komunikaci EuroQCI, jejímž cílem je připravit do roku 2030 členské státy EU tak, aby byly plně schopny implementovat kvantovou komunikační infrastrukturu.

Projekt bude poskytovat:

  1. Testovací páteřní síť propojující Prahu, Brno a Ostravu, která bude sloužit jako první kvantová komunikační síť překlenující velké vzdálenosti.
  2. Vzdělávací programy v oblasti kvantových komunikací určené pro laické uživatele i experty ze všech odvětví, která mohou využít výhod kvantové komunikace, především kyberbezpečnosti, komunikačních sítí a optické komunikace.
  3. Možnost vyzkoušení reálné kvantové komunikace prostřednictvím testovacího připojení k páteřní síti pro zainteresované partnery z oblasti veřejné správy i průmyslu.
  4. Laboratoř pro vzdělávání a pokročilé testování, která bude vybavena reprezentativním vzorkem různých kvantových technologií.

Infrastruktura a znalosti vybudované projektem CZQCI umožní testování pokročilých scénářů pro komunikaci mezi různorodými partnery zahrnujícími veřejné instituce a zájemce z inovativního průmyslu. Pomocí partnerských programů získá český průmysl i státní správa znalosti a praktické zkušenosti se zapojením a provozem rozsáhlé sítě pro kvantovou komunikaci a jejím řízením. Tyto znalosti a zkušenosti v budoucnu umožní provádět informovaná rozhodnutí o využití či nevyužití kvantové komunikace tam, kde je vhodná.

CZQCI se zapojuje do mezinárodní komunity pro výměnu zkušeností a přípravu mezinárodních tras pro integraci do evropské sítě EuroQCI. CZQCI rozšíří povědomí o kvantových technologiích mezi různými skupinami veřejnosti.

CZQCI tak zásadním způsobem podporuje evropskou snahu o využití kvantové komunikace a využití a celkovou adopci evropských kvantových komunikačních technologií.

Tento projekt je financován z programu Evropské unie Digitální Evropa na základě grantové dohody č. 101091684 a z programu Národní plán obnovy. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo Evropské komise. Ani Evropská unie ani orgán poskytující dotaci za ně nemohou nést odpovědnost.

Bez popisku

Aktivity v projektu

Infrastruktura

Základem projektu CZQCI je vytvoření testovací páteřní sítě - fyzické infrastruktury, která bude vybudována jako kvantová optická síť mezi Prahou, Brnem a Ostravou. Testovací páteřní síť bude připravena na budoucí propojení se sousedními zeměmi: Německem, Polskem, Rakouskem a Slovenskem. Mezinárodní propojení nebude realizováno v rámci současného projektu CZQCI, ale samostatně v rámci výzvy CEF II.

Z testovací páteřní sítě budou pro testovací účely vytvořeny dočasné vedlejší větve k partnerským institucím a organizacím, které umožní praktické testování kvantové komunikace pro průmysl i veřejný sektor a pro výzkum, vývoj a inovace českých institucí. Testovací páteřní síť i vedlejší větve budou používat již vyvinutá zařízení a dodávané na trh pro kvantové ustavení klíče. Testovací páteřní síť bude propojovat vedoucí akademické instituce, síť pak bude ještě poskytovat současně až čtyři dočasné větve, které budou pro jednotlivé partnery připravené k použití podle potřeby na 6-18 měsíců.

Bez popisku

Vzdělávání

Nedílnou součástí cílů projektu CZQCI je školení široké veřejnosti i odborníků tak, aby byla Česká republika v budoucnu plně schopna realizovat kvantovou komunikační síť, spravovat ji a dále ji rozvíjet. Tato aktivita také posílí zájem o kvantové technologie a umožní budoucí hladké propojení se sousedními zeměmi.

Pro tento účel je dostupná pečlivě připravená sada kurzů a modulů dostupných pro experty i laiky, která bude pokrývat veškeré aspekty kvantové komunikace. Za nedílnou součást považujeme vzdělání managementu a vedoucích pracovníků státní správy tak, aby mohl v budoucnu činit v oblasti kvantově zabezpečené komunikace informovaná rozhodnutí.

Podrobné informace o kurzech naleznete na stránce věnované vzdělávání.

Pro získání praktických zkušenosti pak nabízíme partnerským organizacím zřízení dočasných odboček pro testování jejich scénářů, viz záložka Testování.

Vzdělávání

Testování

Pro prakticky použitelné vzdělání a porozumění přínosům, možnostem a limitům kvantově zabezpečené komunikace na všech úrovních organizačního řízení je nezastupitelná reálná zkušenost s touto technologií. Projekt CZQCI proto nabízí hands-on testování kvantové komunikační infrastruktury na několika úrovních:

  • Vytvoření laboratoře (polygonu), která bude sloužit mimo jiné k vývoji a testování komponent hybridní optické komunikační infrastruktury.
  • Propojení podle různých implementačních scénářů.
  • Příprava vlastních schémat s využitím speciálních optických komponent pro testování rozličných QKD strategií.
  • Možnost vytvoření dočasné odbočky z testovací páteřní sítě do výpočetního centra partnerů a implementace dedikovaného kvantově zabezpečeného komunikačního kanálu pro partnery
  • Analyzování stávající i nové infrastruktury pro možná vylepšení příštích verzí infrastruktury.
  • Testování stávajících komerčních QKD zařízení pro porozumění jejich možností a omezení.

Máte-li zájem o vlastní testování této technologie, kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře. Do zprávy uveďte instituci, své pracovní zařazení a popis zvažovaných scénářů. Abychom mohli posoudit dostupnost testování ve vaší lokalitě, uveďte také alespoň přibližné očekáváné adresy poloh zařízení.

Načítám...

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info